There's going to be no shortage of Olympic action to watch in the weeks ahead, and plenty of local athletes to pay attention to.
With so much happening, it can be hard to figure out who to watch and when.
Meet the Olympians: Chicago-Area Stars in Pyeongchang
We've got you covered.
Here's a day-by-day breakdown of when you can watch Midwest and Chicago-area athletes compete in Pyeongchang.
(Note: Some times may be delayed on TV from when the actual competition takes place. All listings are subject to change. To watch all the action live, you can stream it online right here.)
* = medal event
Local
Wednesday, Feb. 7
Sport: Mixed Doubles Curling Round 1: USA vs. OAR
When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT
When it airs: On NBCSN between 11 p.m. and 1 a.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Thursday, Feb. 8
Sport: Mixed Doubles Curling Round 2: USA vs. CAN
When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 5:05 a.m.-7 a.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Mixed Doubles Curling Round 3: USA vs. SUI
When the event happens: 5:35 p.m.-6:30 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 7 p.m.-8 p.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Mixed Doubles Curling Round 4: USA vs. KOR
When the event happens: 10:35 p.m.-12:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 10:35 p.m.-12:30 a.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Figure Skating Team Event: Men’s single short program, Pair’s short program
When the event happens: 7 p.m.-10:30 p.m. CT
When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. CT
Who to watch: Alexa Scimeca
Sport: Ski Jumping, Men’s Individual Normal Hill Qualifications
When the event happens: 6:30 a.m.-7:40 a.m. CT
When it airs: On NBCSN along with curling from 8 a.m.-9 a.m. CT
Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson
Friday, Feb. 9
Opening ceremony
When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBC from 7 p.m.-10 p.m. CT
Encore viewing: On NBC from 11:38 p.m.-2:38 a.m. CT
Sport: Mixed Doubles Curling Round 5: CHN vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT
When it airs: Feb. 10 on NBCSN from 1 a.m.-4 a.m.
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Snowboard, Men’s slopestyle qualification
When the event happens: 7 p.m.-11:30 p.m.
When it airs: Feb. 10 on NBCSN from 8:15 a.m.-10:30 a.m.
Who to watch: Kyle Mack
Saturday, Feb. 10
Sport: Cross Country Skiing, Women’s 7.5km + 7.5 Skiathlon*
When the event happens: 1:15 a.m.-2:20 a.m. CT
When it airs: Airing live on NBCSN from 1-2:05 a.m. CT
Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart
Sport: Mixed Doubles Curling Round 6: NOR vs. USA
When the event happens: 5:50 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 2 p.m.-4 p.m.
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Mixed Doubles Curling Round 7: FIN vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 8:45 p.m.-10:30 p.m.
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Figure Skating Team event: Ice dance short, women’s single short, pairs free skating*
When the event happens: 7 p.m.-11:40 p.m. CT
When it airs: Ice Dance, ladies short airing live on NBC 7 p.m.-10 p.m. CT, Pairs free from 10:30 p.m.-11:30 p.m.
Who to watch: Alexa Scimeca (Pairs), Bradie Tennell (Women's Single), Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates (Ice Dance)
Sport: Short track speedskating, Women’s 500-meter qualification, Women’s 3,000-meter relay qualification
When the event happens: 4 a.m.-6:50 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 and 5 p.m. CT
Who to watch: Lana Gehring
Sport: Ski Jumping, Men’s Normal Hill Individual Final*
When the event happens: 6:35 a.m.-8:20 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 6:35 a.m.-8:15 a.m. CT and between 2 and 5 p.m. CT on NBC
Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson
Sport: Snowboard, Men’s Slopestyle Finals*
When the event happens: 7 p.m.-8:45 p.m. CT
When it airs: Qualifiers air on NBCSN from 8:15 a.m.-10:30 a.m. CT, finals air live from 7 p.m.-8:45 p.m. CT.
Who to watch: Kyle Mack
Sunday, Feb. 11
Sport: Biathlon, Men’s 10km Sprint*
When the event happens: 5:15 a.m.-6:55 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN between 4 a.m. and 6:45 a.m. CT and between 2 and 5 p.m. CT on NBC
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Speedskating, Men's 5,000m*
When the event happens: 1 a.m.-3:15 a.m. CT
When it airs: On NBCSN between 4 a.m. and 6:45 a.m. CT and on NBC between 2 and 5 p.m. CT
Who to watch: Emery Lehman
Sport: Mixed Doubles Curling: Tie breaker (Teams TBD)
When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m.
When it airs: On NBCSN between 1:30 p.m. and 4:00 p.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Mixed Doubles Curling Semifinal Round 1 (Teams TBD)
When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT
When it airs: On NBCSN between 8:45 p.m. and 10:30 p.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton
Sport: Figure Skating Team Event: Men’s single free skating, women’s single free skating, ice dance free dance*
When the event happens: 7 p.m.-10:25 p.m. CT
When it airs: Live on NBC between 6 p.m. and 10 p.m. CT
Who to watch: Bradie Tennell (Women's Single), Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates (Ice Dance)
Sport: Ice Hockey Women’s Preliminary Round: FIN vs. USA
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m.
When it airs: Live on NBCSN from 1:40 a.m.-4 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein
Sport: Ski Jumping, Women’s Normal Hill Individual
When the event happens: 5-6 a.m. CT
When it airs: Not airing on television
Who to watch: Nita Englund
Monday, Feb. 12
Sport: Biathlon, Men’s 12.5km Pursuit*
When the event happens: 6 a.m.-6:55 a.m.CT
When it airs: On NBCSN between 11:15 a.m. and 12:30 p.m. and on NBC between 2 and 4 p.m. CT
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Mixed Doubles Curling Seminfal Round 2
When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 7 p.m.-9 p.m. CT and on CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)
Sport: Mixed Doubles Curling Bronze Medal*
When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:05 p.m.-1:40 a.m. CT
Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)
Sport: Ski Jumping, Women’s Normal Hill Individual Final*
When the event happens: 6:50 a.m.-8:20 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. CT and on NBCSN from 10 a.m. – 11:15 a.m. CT
Who to watch: Nita Englund
Tuesday, Feb. 13
Sport: Cross-Country Skiing, M/W Individual Sprint Classic*
When the event happens: 2:30 a.m.-3:45 a.m. and 5 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 4 p.m.-6:10 a.m. and 8:30 a.m.-10:30 a.m. CT
Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart
Sport: Mixed Doubles Curling Gold Medal*
When the event happens: 5:05 a.m.-7:20 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4-7 p.m.
Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)
Sport: Curling, Men’s Tournament 1: KOR vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.- 9 p.m.
When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.- 1:30 a.m.
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Women’s Tournament 1: JPN vs. USA
When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT
When it airs: Feb. 14 from 4-7 p.m. on CNBC CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Figure Skating, Pairs short program
When the event happens: 7 p.m.-10:35 p.m. CT
When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. and on NBCSN from 7 p.m.-9:10 p.m. CT
Who to watch: Alexa Scimeca
Sport: Ice Hockey, Women’s preliminary: USA vs. OAR
When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne and Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein
Sport: Short Track Speedskating, Women’s 500m Final*, Men’s 1000m qualification
When the event happens: 4 a.m.–6:30 a.m.
When it airs: On NBCSN from 11:30 a.m.-1:30 p.m. CT
Who to watch: Lana Gehring, Ryan Pivirotto
Sport: Speedskating, Men’s 1500m*
When the event happens: 5 a.m.-6:45 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 10:30 a.m.-11:30 a.m. and on NBC between 2 and 4 p.m. CT
Who to watch: Shani Davis and Brian Hansen
Wednesday, Feb. 14
Sport: Curling, Women’s Tournament 2: GBR vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Men’s Tournament 3: USA vs. ITA
When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT
When it airs: On NBCSN Feb. 15 from 1-4 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Figure Skating, Pairs free skate*
When the event happens: 7:30 p.m.-10:55 p.m. CT
When it airs: Live on NBC between 7 p.m. and 10:30 p.m. and on NBCSN from 7:30-9:10 p.m.
Who to watch: Alexa Scimeca
Sport: Ice Hockey, Men’s Preliminary Round: USA vs. SLO
When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 5:30 a.m.-8:30 a.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Ice Hockey, Women’s Preliminary Round: USA vs. CAN
When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 9:10 p.m.-11:30 p.m.
Who to watch: Kendall Coyne and Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein
Sport: Nordic Combined, Men’s Individual Normal Hill, Men’s Individual 10 km*
When the event happens: 12 a.m.-12:55 a.m. and 2:45 a.m.-3:45 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN between 1:30 and 4 a.m. CT and on NBC between 2 and 4 p.m. CT
Who to watch: Ben Loomis
Sport: Skeleton, Men’s Heat 1 & 2
When the event happens: 7:00 p.m.-9:25 p.m. CT
When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10:30 p.m. CT
Who to watch: Matt Antione
Thursday, Feb. 15
Sport: Biathlon, Men’s 20 km Individual*
When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:00 a.m. to 1 p.m. CT
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Cross Country Skiing, Women’s 10 km Free*
When the event happens: 12:30 a.m.-2:15 a.m.
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. on Feb. 15 and between 4 a.m. and 6:10 a.m. CT on Feb. 16
Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart
Sport: Curling, Women’s Tournament 3: USA vs. SUI
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4-7 p.m. CT
Who to watch: Becca Hamilton, Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling Men’s Tournament 4: SWE vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: On NBCSN between 10 p.m. and 12 a.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Ice Hockey, Men’s preliminary round: USA vs. SVK
When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: Airing on CNBC from 9-11:30 p.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Skeleton, Men’s heat 3 & 4*
When the event happens: On NBC live between 7 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: 6:30 p.m.-9:10 p.m. CT
Who to watch: Matt Antoine
Friday, Feb. 16
Sport: Curling, Men’s Tournament 5: DEN vs. USA
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Women’s Tournament 5: OAR vs. USA
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Ice Hockey, Women’s Quarterfinals (teams TBD)
When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: Live on CNBC from 9 p.m.-11:30 p.m.
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)
Sport: Ski Jumping, Men’s Large Hill Qualifications
When the event happens: 6:30 a.m.-7:40 a.m.
When it airs: Airing on NBC from 2 p.m.-4 p.m. and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:15 p.m.
Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson
Saturday, Feb. 17
Sport: Cross-Country Skiing, Women’s 4 x 5 relay*
When the event happens: 3:30 a.m.-4:45 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and on NBCSN from 9:30 a.m.–10:30 a.m. CT
Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart
Sport: Curling, Women’s Tournament 6: USA vs. CAN
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m.
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Men’s Tournament 7: USA vs. JPN
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m.
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Freestyle Skiing, Men’s slopestyle qualifications
When the event happens: 7 p.m.-9:05 p.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 7 p.m.-9:10 p.m. CT
Who to watch: Nick Goepper
Sport: Freestyle Skiing, Men’s slopestyle finals*
When the event happens: 10:15 p.m. – 11:11 p.m.
When it airs: Live on NBC between 10:30 p.m. and 12:30 a.m. CT
Who to watch: Nick Goepper
Sport: Ice Hockey, Men’s preliminary round: OAR vs. USA
When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Ice Hockey, Women’s Quarterfinals (teams TBD)
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. CT
When it airs: Live on USA from 1:30 a.m.–4 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)
Sport: Short Track Speedskating, Women’s 1500m Final*, Men’s 1000m Final*
When the event happens: 4 a.m.-6:55 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:30 a.m.-12:30 p.m. CT and on NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT
Who to watch: Lana Gehring, Ryan Pivirotto
Sport: Ski Jumping, Men’s Large Hill Individual Final*
When the event happens: 6:30 a.m.-8:15 a.m. CT
When it airs: Airing on NBC between 7 p.m. and 10 p.m. and on NBCSN from 1:30 p.m.-2:30 p.m.
Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson
Sunday, Feb. 18
Sport: Biathlon, Men’s 15km mass start*
When the event happens: 5:15 a.m.-6:15 a.m. CT
When it airs: On NBC from 2 p.m.-5 p.m. CT and on NBCSN from 11 a.m.-12 p.m. CT
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Curling, Men’s Tournament 8: USA vs. NOR
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 3 p.m.-6 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Women’s Tournament 8: USA vs. DEN
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: Feb. 19 on NBCSN from 12:30 a.m.-3:30 a.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Men’s Tournament 9: USA vs. CAN
When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT
When it airs: Feb. 19 on NBCSN from 3:30 a.m.-6:10 a.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Figure Skating, Ice Dance Short Dance
When the event happens: 7 p.m.-10:45 p.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 6 p.m.-9:15 p.m. and on NBC between 6 p.m. and 11 p.m.
Who to watch: Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates
Sport: Ice Hockey, Women’s Semifinal (Teams TBD)
When the event happens: 10:10 p.m.-12:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 10:10 p.m.-12:30 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)
Sport: Speedskating, Men’s team pursuit qualification
When the event happens: 5 a.m.-6:55 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 10:15 a.m.-11 a.m. and on NBC between 2 and 5 p.m. CT
Who to watch: Emery Lehman
Monday, Feb. 19
Sport: Curling, Women’s Tournament 9: CHN vs. USA
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Women’s Tournament 10: USA vs. KOR
When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT
When it airs: Feb. 20 on NBCSN from 4 a.m.-6:10 a.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Figure Skating, Ice Dance Free Dance*
When the event happens: 7 p.m.-10:45 p.m. CT
When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. CT and on NBCSN from 7 p.m.-8:35 p.m. CT
Who to watch: Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates
Sport: Ice Hockey, Women’s Semifinal (Teams TBD)
When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: live on NBCSN from 6:10 a.m. – 8:30 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify
Sport: Ice Hockey, Men’s Qualification Playoff (Teams TBD)
When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Ski Jumping, Men’s Team*
When the event happens: 6:30 a.m.-8:15 a.m.
When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. CT and on NBCSN from 8:30 a.m.-10 a.m. CT
Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson
Sport: Speedskating, Men’s 500m*
When the event happens: 5 a.m.-7 a.m.
When it airs: On NBCSN 10 a.m.-11:30 a.m. CT and on NBC between 2 and 4 p.m. CT
Who to watch: Mitch Whitmore
Tuesday, Feb. 20
Sport: Biathlon, 2 x 6 km women’s + 2 x 7.5 km men’s relay*
When the event happens: 5:15 a.m.-6:45 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. and on NBCSN from 9:30-11 a.m.
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Bobsled, Women’s Heat 1 & 2
When the event happens: 5:50 a.m.-7:45 a.m. CT
When it airs: On NBC from 7 p.m.-11:30 p.m. CT
Who to watch: Aja Evans, Seun Adigan
Sport: Curling, Men’s Tournament 11: SUI vs. USA
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4-7 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Men’s Tournament 12: GBR vs. USA
When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT
When it airs: Feb. 21 on NBCSN from 4 a.m.-6:10 a.m. CT and from 1-4 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Figure Skating, Women’s Single Short Program
When the event happens: 7 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: On NBC from 7-11:30 p.m. and on NBCSN from 6 p.m.-9:45 p.m. CT
Who to watch: Bradie Tennell
Sport: Nordic Combined, Men’s Individual Large Hill/10km Competition and Final*
When the event happens: 4 a.m.-6:45 a.m. CT
When it airs: On NBC from 2 p.m.-4 p.m. and on NBCSN from 8:30 a.m.-9:30 a.m. and 11 a.m.-11:45 a.m. CT
Who to watch: Ben Loomis
Sport: Ice Hockey, Men’s Qualification Playoffs, Quarterfinal (Teams TBD)
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m., 6:10 a.m.-8:30 a.m., 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT
When it airs: Airing live on NBCSN from 1:40 a.m.-4 a.m., on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m., on USA from 6 a.m.-8:30 a.m., on CNBC from 9 p.m.-11:30 p.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski (If they qualify)
Sport: Short Track Speed Skating, Women’s 1000m Qualification, Women’s 3000m relay final*
When the event happens: 4 a.m.-6 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 11:45 a.m. – 1 p.m. CT
Who to watch: Lana Gehring, Jessica Smith-Kooreman
Wednesday, Feb. 21
Sport: Bobsled, Women’s Heat: 3 & 4*
When the event happens: 5:40 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT and on NBCSN from 8:30 a.m.-9:45 a.m. CT
Who to watch: Aja Evans, Seun Adigan
Sport: Cross-Country Skiing, W/M Team Sprint Free*
When the event happens: 2 a.m.-3:30 a.m. and 4 a.m.-5:20 a.m. CT
When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:30 p.m. CT
Who to watch: Jessie Diggins
Sport: Curling, Women’s Tournament 12: SWE vs. USA
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Women’s/Men’s Tie-Breaker (Teams TBD)
When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT
When it airs: Feb. 22 on NBCSN 2:15-4:20 a.m. and 9:45 a.m.-12:45 p.m.
Who to watch: (M- Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton) (W- Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth)
Sport: Ice Hockey, Men’s Quarterfinal (Teams TBD)
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. and 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: Airing live from 1:40 a.m.-4 a.m. on NBCSN and from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT on NBCSN and USA
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Ice Hockey, Women’s Bronze Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. CT
When it airs: On USA from 1:30 a.m.-4 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein
Sport: Ice Hockey, Women’s Gold Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 10:10 p.m.-1 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 9:45 p.m.-1 a.m. CT
Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein
Sport: Speedskating, Women’s/Men’s Team Pursuit Finals*
When the event happens: 5 a.m.-7:50 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:30 p.m. CT
Who to watch: Emery Lehman
Thursday, Feb. 22
Sport: Curling, Men’s Semifinal 1 (Teams TBD)
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 12:45 p.m.-3:45 p.m. and from 9 p.m.-11:30 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Figure Skating, Women’s Single Free Skating*
When the event happens: 7 p.m.-11:15 p.m. CT
When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-11 p.m. and on NBCSN from 6 p.m.-9 p.m.
Who to watch: Bradie Tennell
Sport: Nordic Combined, Men’s Team Large Hill Competition, Men’s Team LH/4 x 5km Final*
When the event happens: 1:30 a.m.-2:10 a.m. and 4:20 a.m.-5:20 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN between 4:20 a.m. and 6:45 a.m CT
Who to watch: Ben Loomis
Sport: Short Track Speed Skating, Women’s 1000m Final*
When the event happens: 4 a.m.-6:45 a.m.
When it airs: On NBCSN from 6:45 a.m.-9 a.m. and 11:30 p.m.- 1:15 a.m. CT. Also airing on NBC between 7 p.m. and 11 p.m. CT
Who to watch: Lana Gehring, Jessica Smith-Kooreman
Friday, Feb. 23
Sport: Biathlon, Men’s 4 x 7.5 km Relay*
When the event happens: 5:15 a.m. – 6:45 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 7 p.m. to 8:30 p.m. CT
Who to watch: Leif Nordgren
Sport: Curling, Men’s Bronze Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 12:35 a.m.-3:30 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 8:30 a.m.-11:30 a.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Women’s Semifinal (Teams TBD)
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from from 11:30 a.m.-2:30 p.m. and again from 8:30 p.m.-11 p.m. and on CNBC from 4 p.m.-7 p.m.
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Ice Hockey, Men’s Semifinal (Teams TBD)
When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. and 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT
When it airs: Live on NBCSN from 1:15 a.m.-4 a.m. and 5:45 a.m.-8:30 a.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Speedskating, Men’s 1000m*
When the event happens: 4 a.m.-5:35 a.m. CT
When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. and on NBCSN from 4 a.m.- 5:45 a.m.
Who to watch: Shani Davis and Mitch Whitmore
Saturday, Feb. 24
Sport: Curling, Men’s Gold Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 12:35 a.m.-3:55 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 2 a.m.-5:30 a.m. and from 3 p.m.-5 p.m. CT
Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton
Sport: Curling, Women’s Bronze Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT
When it airs: On NBCSN from 10 a.m.-1 p.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Curling, Women’s Gold Medal* (Teams TBD)
When the event happens: 6:05 p.m.-9:25 p.m. CT
When it airs: On NBCSN from 6:05 p.m.-9:30 p.m. CT
Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth
Sport: Ice Hockey, Men’s Bronze Medal * (Teams TBD)
When the event happens: 6:10 a.m. CT
When it airs: On NBCSN live from 5:30 a.m.-8:30 a.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Ice Hockey, Men’s Gold Medal * (Teams TBD)
When the event happens: 10:10 p.m.-1 a.m. CT
When it airs: On NBCSN live from 9:30 p.m.-1 a.m. CT. Replay Feb. 25 on NBCSN from 5-7 a.m. CT
Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski
Sport: Speedskating, Women’s/Men’s Mass Start*
When the event happens: 5 a.m.-7:40 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and from 8:30 a.m.-10 a.m. on NBCSN
Who to watch: Brian Hansen
Sunday, Feb. 25
Sport: Cross-Country Skiing, Women’s 30km Mass Start Classic*
When the event happens: 12:15 a.m.-2:20 a.m. CT
When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and live on NBCSN from 1 a.m. -3 a.m. CT
Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart
Sport: Closing Ceremony
When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT
When it airs: On NBC from 7 p.m.-9:30 p.m. CT; Encore showing from 9:35 p.m. to 2 a.m.