Final |
---|
MEN |
Four |
Alexander Bolshunov, OA Russia, cross-country, 3 silver, 1 bronze.
Three |
---|
Johannes Hoesflot Klaebo, Norway, cross-country, 3 gold.
Martin Fourcade, France, biathlon, 3 gold.
Martin Johnsrud Sundby, Norway, cross-country, 2 gold, 1 silver.
Simen Hegstad Krueger, Norway, cross-country, 2 gold, 1 silver.
U.S. & World
Eric Frenzel, Germany, nordic combined, 2 gold, 1 bronze.
Andreas Wellinger, Germany, ski jumping, 1 gold, 2 silver.
Johannes Thingnes Boe, Norway, biathlon, 1 gold, 2 silver.
Robert Johansson, Norway, ski jumping, 1 gold, 2 bronze.
Denis Spitsov, OA Russia, cross-country, 2 silver, 1 bronze.
Emil Hegle Svendsen, Norway, biathlon, 2 silver, 1 bronze.
Two |
---|
Francesco Friedrich, Germany, bobsleigh, 2 gold.
Johannes Rydzek, Germany, nordic combined, 2 gold.
Kjeld Nuis, Netherlands, speedskating, 2 gold.
Marcel Hirscher, Austria, alpine skiing, 2 gold.
Scott Moir, Canada, figure skating, 2 gold.
Thorsten Margis, Germany, bobsleigh, 2 gold.
Tobias Arlt, Germany, luge, 2 gold.
Tobias Wendl, Germany, luge, 2 gold.
Fabian Riessle, Germany, nordic combined, 1 gold, 1 silver.
Havard Lorentzen, Norway, speedskating, 1 gold, 1 silver.
Johan Andre Forfang, Norway, ski jumping, 1 gold, 1 silver.
Lee Seung-Hoon, South Korea, speedskating, 1 gold, 1 silver.
Ramon Zenhausern, Switzerland, alpine skiing, 1 gold, 1 silver.
Sebastian Samuelsson, Sweden, biathlon, 1 gold, 1 silver.
Ted Jan Blomen, Canada, speedskating, 1 gold, 1 silver.
Wu Dajing, China, short track speedskating, 1 gold, 1 silver.
Arnd Peiffer, Germany, biathlon, 1 gold, 1 bronze.
David Gleirscher, Austria, luge, 1 gold, 1 bronze.
Eric Radford, Canada, figure skating, 1 gold, 1 bronze.
Johannes Ludwig, Germany, luge, 1 gold, 1 bronze.
Kamil Stoch, Poland, ski jumping, 1 gold, 1 bronze.
Lim Hyojun, South Korea, short track speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Samuel Girard, Canada, short track speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Sven Kramer, Netherlands, speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Sverre Lunde Pedersen, Norway, speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Alexis Pinturault, France, alpine skiing, 1 silver, 1 bronze.
Andrey Larkov, OA Russia, cross-country, 1 silver, 1 bronze.
Beat Feuz, Switzerland, alpine skiing, 1 silver, 1 bronze.
Georg Fischler, Austria, luge, 1 silver, 1 bronze.
Kim Min Seok, South Korea, speedskating, 1 silver, 1 bronze.
Kjetil Jansrud, Norway, alpine skiing, 1 silver, 1 bronze.
Michael Matt, Austria, alpine skiing, 1 silver, 1 bronze.
Patrick Roest, Netherlands, speedskating, 1 silver, 1 bronze.
Peter Penz, Austria, luge, 1 silver, 1 bronze.
Simon Schempp, Germany, biathlon, 1 silver, 1 bronze.
Alex Shibutani, United States, figure skating, 2 bronze.
Benedikt Doll, Germany, biathlon, 2 bronze.
Dominik Windisch, Italy, biathlon, 2 bronze.
Koen Verweij, Netherlands, speedskating, 2 bronze.
Lukas Klapfer, Austria, nordic combined, 2 bronze.
Maurice Manificat, France, cross-country, 2 bronze.
WOMEN |
---|
Five |
Marit Bjorgen, Norway, cross-country, 2 gold, 1 silver, 2 bronze.
Four |
---|
Charlotte Kalla, Sweden, cross-country, 1 gold, 3 silver.
Stina Nilsson, Sweden, cross-country, 1 gold, 2 silver, 1 bronze.
Three |
---|
Laura Dahlmeier, Germany, biathlon, 2 gold, 1 bronze.
Anastasiya Kuzmina, Slovakia, biathlon, 1 gold, 2 silver.
Ireen Wust, Netherlands, speedskating, 1 gold, 2 silver.
Arianna Fontana, Italy, short track speedskating, 1 gold, 1 silver, 1 bronze.
Miho Takagi, Japan, speedskating, 1 gold, 1 silver, 1 bronze.
Wendy Holdener, Switzerland, alpine skiing, 1 gold, 1 silver, 1 bronze.
Anais Bescond, France, biathlon, 1 gold, 2 bronze.
Kim Boutin, Canada, short track speedskating, 1 silver, 2 bronze.
Krista Parmakoski, Finland, cross-country, 1 silver, 2 bronze.
Two |
---|
Choi Minjeong, South Korea, short track speedskating, 2 gold.
Ester Ledecka, Czech Republic, alpine skiing & snowboard, 2 gold.
Nana Takagi, Japan, speedskating, 2 gold.
Natalie Geisenberger, Germany, luge, 2 gold.
Ragnhild Haga, Norway, cross-country, 2 gold.
Tessa Virtue, Canada, figure skating, 2 gold.
Alina Zagitova, OA Russia, figure skating, 1 gold, 1 silver.
Darya Domracheva, Belarus, biathlon, 1 gold, 1 silver.
Hanna Oeberg, Sweden, biathlon, 1 gold, 1 silver.
Jamie Anderson, United States, snowboard, 1 gold, 1 silver.
Mikaela Shiffrin, United States, alpine skiing, 1 gold, 1 silver.
Nao Kodaira, Japan, speedskating, 1 gold, 1 silver.
Jorien Ter Mors, Netherlands, short track speedskating & speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Kaetlyn Osmond, Canada, figure skating, 1 gold, 1 bronze.
Marie Dorin Habert, France, biathlon, 1 gold, 1 bronze.
Meagan Duhamel, Canada, figure skating, 1 gold, 1 bronze.
Suzanne Schulting, Netherlands, short track speedskating, 1 gold, 1 bronze.
Evgenia Medvedeva, OA Russia, figure skating, 2 silver.
Marte Olsbu, Norway, biathlon, 2 silver.
Ragnhild Mowinckel, Norway, alpine skiing, 2 silver.
Alex Gough, Canada, luge, 1 silver, 1 bronze.
Antoinette De Jong, Netherlands, speedskating, 1 silver, 1 bronze.
Katharina Gallhuber, Austria, alpine skiing, 1 silver, 1 bronze.
Maiken Caspersen Falla, Norway, cross-country, 1 silver, 1 bronze.
Marrit Leenstra, Netherlands, speedskating, 1 silver, 1 bronze.
Tiril Eckhoff, Norway, biathlon, 1 silver, 1 bronze.
Yara Van Kerkhof, Netherlands, short track speedskating, 1 silver, 1 bronze.
Maia Shibutani, United States, figure skating, 2 bronze.
Yulia Belorukova, OA Russia, cross-country, 2 bronze.