Day by Day: When to Watch Local Athletes in 2018 Olympics

A day-by-day schedule of when you can watch athletes from the Midwest compete in Pyeongchang

There's going to be no shortage of Olympic action to watch in the weeks ahead, and plenty of local athletes to pay attention to. 

With so much happening, it can be hard to figure out who to watch and when. 

We've got you covered. 

Here's a day-by-day breakdown of when you can watch Midwest and Chicago-area athletes compete in Pyeongchang. 

(Note: Some times may be delayed on TV from when the actual competition takes place. All listings are subject to change. To watch all the action live, you can stream it online right here.)

* = medal event

Wednesday, Feb. 7

Sport: Mixed Doubles Curling Round 1: USA vs. OAR

When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT

When it airs: On NBCSN between 11 p.m. and 1 a.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Thursday, Feb. 8

Sport: Mixed Doubles Curling Round 2: USA vs. CAN

When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m. CT 

When it airs: Live on NBCSN from 5:05 a.m.-7 a.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Mixed Doubles Curling Round 3: USA vs. SUI

When the event happens: 5:35 p.m.-6:30 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 7 p.m.-8 p.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Mixed Doubles Curling Round 4: USA vs. KOR

When the event happens: 10:35 p.m.-12:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 10:35 p.m.-12:30 a.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Figure Skating Team Event: Men’s single short program, Pair’s short program

When the event happens: 7 p.m.-10:30 p.m. CT

When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. CT

Who to watch: Alexa Scimeca

Sport: Ski Jumping, Men’s Individual Normal Hill Qualifications

When the event happens: 6:30 a.m.-7:40 a.m. CT

When it airs: On NBCSN along with curling from 8 a.m.-9 a.m. CT

Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson

Friday, Feb. 9

Opening ceremony

When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBC from 7 p.m.-10 p.m. CT

Encore viewing: On NBC from 11:38 p.m.-2:38 a.m. CT

Sport: Mixed Doubles Curling Round 5: CHN vs. USA

When the event happens:  6:05 p.m.-8 p.m. CT

When it airs: Feb. 10 on NBCSN from 1 a.m.-4 a.m.

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Snowboard, Men’s slopestyle qualification

When the event happens: 7 p.m.-11:30 p.m. 

When it airs: Feb. 10 on NBCSN from 8:15 a.m.-10:30 a.m.

Who to watch: Kyle Mack

Saturday, Feb. 10

Sport: Cross Country Skiing, Women’s 7.5km + 7.5 Skiathlon*

When the event happens: 1:15 a.m.-2:20 a.m. CT

When it airs: Airing live on NBCSN from 1-2:05 a.m. CT

Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart

Sport: Mixed Doubles Curling Round 6: NOR vs. USA

When the event happens: 5:50 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 2 p.m.-4 p.m.

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Mixed Doubles Curling Round 7: FIN vs. USA

When the event happens:  6:05 p.m.-8 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 8:45 p.m.-10:30 p.m.

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Figure Skating Team event: Ice dance short, women’s single short, pairs free skating*

When the event happens: 7 p.m.-11:40 p.m. CT

When it airs: Ice Dance, ladies short airing live on NBC 7 p.m.-10 p.m. CT, Pairs free from 10:30 p.m.-11:30 p.m.

Who to watch: Alexa Scimeca (Pairs), Bradie Tennell (Women's Single), Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates (Ice Dance)

Sport: Short track speedskating, Women’s 500-meter qualification, Women’s 3,000-meter relay qualification

When the event happens: 4 a.m.-6:50 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 and 5 p.m. CT

Who to watch: Lana Gehring

Sport: Ski Jumping, Men’s Normal Hill Individual Final*

When the event happens:  6:35 a.m.-8:20 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 6:35 a.m.-8:15 a.m. CT and between 2 and 5 p.m. CT on NBC

Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson

Sport: Snowboard, Men’s Slopestyle Finals*

When the event happens: 7 p.m.-8:45 p.m. CT

When it airs: Qualifiers air on NBCSN from 8:15 a.m.-10:30 a.m. CT, finals air live from 7 p.m.-8:45 p.m. CT.

Who to watch: Kyle Mack

Sunday, Feb. 11

Sport: Biathlon, Men’s 10km Sprint*

When the event happens: 5:15 a.m.-6:55 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN between 4 a.m. and 6:45 a.m. CT and between 2 and 5 p.m. CT on NBC

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Speedskating, Men's 5,000m*

When the event happens: 1 a.m.-3:15 a.m. CT

When it airs: On NBCSN between 4 a.m. and 6:45 a.m. CT and on NBC between 2 and 5 p.m. CT

Who to watch: Emery Lehman

Sport: Mixed Doubles Curling: Tie breaker (Teams TBD)

When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m.

When it airs: On NBCSN between 1:30 p.m. and 4:00 p.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Mixed Doubles Curling Semifinal Round 1 (Teams TBD)

When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT

When it airs: On NBCSN between 8:45 p.m. and 10:30 p.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton

Sport: Figure Skating Team Event: Men’s single free skating, women’s single free skating, ice dance free dance*

When the event happens: 7 p.m.-10:25 p.m. CT

When it airs: Live on NBC between 6 p.m. and 10 p.m. CT

Who to watch: Bradie Tennell (Women's Single), Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates (Ice Dance)

Sport: Ice Hockey Women’s Preliminary Round: FIN vs. USA 

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. 

When it airs: Live on NBCSN from 1:40 a.m.-4 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein

Sport: Ski Jumping, Women’s Normal Hill Individual

When the event happens: 5-6 a.m. CT

When it airs: Not airing on television

Who to watch: Nita Englund

Monday, Feb. 12

Sport: Biathlon, Men’s 12.5km Pursuit*

When the event happens: 6 a.m.-6:55 a.m.CT

When it airs: On NBCSN between 11:15 a.m. and 12:30 p.m. and on NBC between 2 and 4 p.m. CT

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Mixed Doubles Curling Seminfal Round 2

When the event happens: 5:05 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 7 p.m.-9 p.m. CT and on CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)

Sport: Mixed Doubles Curling Bronze Medal*

When the event happens: 6:05 p.m.-8 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:05 p.m.-1:40 a.m. CT

Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)

Sport: Ski Jumping, Women’s Normal Hill Individual Final*

When the event happens: 6:50 a.m.-8:20 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. CT and on NBCSN from 10 a.m. – 11:15 a.m. CT

Who to watch: Nita Englund

Tuesday, Feb. 13

Sport: Cross-Country Skiing, M/W Individual Sprint Classic*

When the event happens: 2:30 a.m.-3:45 a.m. and 5 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 4 p.m.-6:10 a.m. and 8:30 a.m.-10:30 a.m. CT

Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart

Sport: Mixed Doubles Curling Gold Medal*

When the event happens: 5:05 a.m.-7:20 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4-7 p.m.

Who to watch: Matt and Becca Hamilton (if they qualify)

Sport: Curling, Men’s Tournament 1: KOR vs. USA

When the event happens: 6:05 p.m.- 9 p.m.

When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.- 1:30 a.m.

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Curling, Women’s Tournament 1: JPN vs. USA

When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT

When it airs: Feb. 14 from 4-7 p.m. on CNBC CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Figure Skating, Pairs short program

When the event happens: 7 p.m.-10:35 p.m. CT

When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. and on NBCSN from 7 p.m.-9:10 p.m. CT

Who to watch: Alexa Scimeca

Sport: Ice Hockey, Women’s preliminary: USA vs. OAR

When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne and Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein

Sport: Short Track Speedskating, Women’s 500m Final*, Men’s 1000m qualification

When the event happens: 4 a.m.–6:30 a.m.

When it airs: On NBCSN from 11:30 a.m.-1:30 p.m. CT

Who to watch: Lana Gehring, Ryan Pivirotto

Sport: Speedskating, Men’s 1500m*

When the event happens:  5 a.m.-6:45 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 10:30 a.m.-11:30 a.m. and on NBC between 2 and 4 p.m. CT

Who to watch: Shani Davis and Brian Hansen

Wednesday, Feb. 14

Sport: Curling, Women’s Tournament 2: GBR vs. USA

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling, Men’s Tournament 3: USA vs. ITA

When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m.  CT

When it airs: On NBCSN Feb. 15 from 1-4 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Figure Skating, Pairs free skate*

When the event happens: 7:30 p.m.-10:55 p.m. CT

When it airs: Live on NBC between 7 p.m. and 10:30 p.m. and on NBCSN from 7:30-9:10 p.m.

Who to watch: Alexa Scimeca

Sport: Ice Hockey, Men’s Preliminary Round: USA vs. SLO

When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 5:30 a.m.-8:30 a.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport: Ice Hockey, Women’s Preliminary Round: USA vs. CAN

When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 9:10 p.m.-11:30 p.m.

Who to watch: Kendall Coyne and Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein

Sport: Nordic Combined, Men’s Individual Normal Hill, Men’s Individual 10 km*

When the event happens: 12 a.m.-12:55 a.m. and 2:45 a.m.-3:45 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN between 1:30 and 4 a.m. CT and on NBC between 2 and 4 p.m. CT

Who to watch: Ben Loomis

Sport: Skeleton, Men’s Heat 1 & 2

When the event happens: 7:00 p.m.-9:25 p.m. CT

When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10:30 p.m. CT

Who to watch: Matt Antione

Thursday, Feb. 15

Sport: Biathlon, Men’s 20 km Individual*

When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:00 a.m. to 1 p.m. CT

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Cross Country Skiing, Women’s 10 km Free*

When the event happens: 12:30 a.m.-2:15 a.m.

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. on Feb. 15 and between 4 a.m. and 6:10 a.m. CT on Feb. 16

Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart

Sport: Curling, Women’s Tournament 3: USA vs. SUI

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4-7 p.m. CT

Who to watch: Becca Hamilton, Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling Men’s Tournament 4: SWE vs. USA

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: On NBCSN between 10 p.m. and 12 a.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Ice Hockey, Men’s preliminary round: USA vs. SVK

When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: Airing on CNBC from 9-11:30 p.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport: Skeleton, Men’s heat 3 & 4*

When the event happens: On NBC live between 7 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: 6:30 p.m.-9:10 p.m. CT

Who to watch: Matt Antoine

Friday, Feb. 16

Sport: Curling, Men’s Tournament 5: DEN vs. USA

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Curling, Women’s Tournament 5: OAR vs. USA

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Ice Hockey, Women’s Quarterfinals (teams TBD)

When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: Live on CNBC from 9 p.m.-11:30 p.m.

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)

Sport: Ski Jumping, Men’s Large Hill Qualifications

When the event happens: 6:30 a.m.-7:40 a.m.

When it airs: Airing on NBC from 2 p.m.-4 p.m. and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:15 p.m.

Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson

Saturday, Feb. 17

Sport: Cross-Country Skiing, Women’s 4 x 5 relay*

When the event happens: 3:30 a.m.-4:45 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and on NBCSN from 9:30 a.m.–10:30 a.m. CT

Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart

Sport: Curling, Women’s Tournament 6: USA vs. CAN

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m.

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling, Men’s Tournament 7: USA vs. JPN

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:30 p.m.-1:40 a.m.

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Freestyle Skiing, Men’s slopestyle qualifications

When the event happens: 7 p.m.-9:05 p.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 7 p.m.-9:10 p.m. CT

Who to watch: Nick Goepper

Sport: Freestyle Skiing, Men’s slopestyle finals*

When the event happens: 10:15 p.m. – 11:11 p.m.

When it airs: Live on NBC between 10:30 p.m. and 12:30 a.m. CT

Who to watch: Nick Goepper

Sport: Ice Hockey, Men’s preliminary round: OAR vs. USA

When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport: Ice Hockey, Women’s Quarterfinals (teams TBD)

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. CT

When it airs: Live on USA from 1:30 a.m.–4 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)


Sport:
 Short Track Speedskating, Women’s 1500m Final*, Men’s 1000m Final*

When the event happens: 4 a.m.-6:55 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:30 a.m.-12:30 p.m. CT and on NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT

Who to watch: Lana Gehring, Ryan Pivirotto

Sport: Ski Jumping, Men’s Large Hill Individual Final*

When the event happens: 6:30 a.m.-8:15 a.m. CT

When it airs: Airing on NBC between 7 p.m. and 10 p.m. and on NBCSN from 1:30 p.m.-2:30 p.m.

Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson

Sunday, Feb. 18

Sport: Biathlon, Men’s 15km mass start*

When the event happens: 5:15 a.m.-6:15 a.m. CT

When it airs: On NBC from 2 p.m.-5 p.m. CT and on NBCSN from 11 a.m.-12 p.m. CT

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Curling, Men’s Tournament 8: USA vs. NOR

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 3 p.m.-6 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Curling, Women’s Tournament 8: USA vs. DEN

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: Feb. 19 on NBCSN from 12:30 a.m.-3:30 a.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling, Men’s Tournament 9: USA vs. CAN

When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT

When it airs: Feb. 19 on NBCSN from 3:30 a.m.-6:10 a.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Figure Skating, Ice Dance Short Dance

When the event happens: 7 p.m.-10:45 p.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 6 p.m.-9:15 p.m. and on NBC between 6 p.m. and 11 p.m.

Who to watch: Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates

Sport: Ice Hockey, Women’s Semifinal (Teams TBD)

When the event happens: 10:10 p.m.-12:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 10:10 p.m.-12:30 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify)

Sport: Speedskating, Men’s team pursuit qualification

When the event happens: 5 a.m.-6:55 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 10:15 a.m.-11 a.m. and on NBC between 2 and 5 p.m. CT

Who to watch:  Emery Lehman

Monday, Feb. 19

Sport: Curling, Women’s Tournament 9: CHN vs. USA

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling, Women’s Tournament 10: USA vs. KOR

When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT

When it airs: Feb. 20 on NBCSN from 4 a.m.-6:10 a.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Figure Skating, Ice Dance Free Dance*

When the event happens: 7 p.m.-10:45 p.m. CT

When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-10:30 p.m. CT and on NBCSN from 7 p.m.-8:35 p.m. CT

Who to watch: Maia and Alex Shibutani, Madison Hubbell, Madison Chock, Evan Bates

Sport: Ice Hockey, Women’s Semifinal (Teams TBD)

When the event happens: 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: live on NBCSN from 6:10 a.m. – 8:30 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein (If they qualify

Sport: Ice Hockey, Men’s Qualification Playoff (Teams TBD)

When the event happens: 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport: Ski Jumping, Men’s Team*

When the event happens: 6:30 a.m.-8:15 a.m.

When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. CT and on NBCSN from 8:30 a.m.-10 a.m. CT

Who to watch: Michael Glasder, Kevin Bickner, Casey Larson

Sport: Speedskating, Men’s 500m*

When the event happens: 5 a.m.-7 a.m.

When it airs: On NBCSN 10 a.m.-11:30 a.m. CT and on NBC between 2 and 4 p.m. CT

Who to watch: Mitch Whitmore

Tuesday, Feb. 20

Sport: Biathlon, 2 x 6 km women’s + 2 x 7.5 km men’s relay*

When the event happens: 5:15 a.m.-6:45 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 and 4 p.m. and on NBCSN from 9:30-11 a.m.

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Bobsled, Women’s Heat 1 & 2 

When the event happens: 5:50 a.m.-7:45 a.m. CT

When it airs: On NBC from 7 p.m.-11:30 p.m. CT

Who to watch: Aja Evans, Seun Adigan

Sport: Curling, Men’s Tournament 11: SUI vs. USA

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4-7 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Curling, Men’s Tournament 12: GBR vs. USA

When the event happens: 11:05 p.m.-2 a.m. CT

When it airs: Feb. 21 on NBCSN from 4 a.m.-6:10 a.m. CT and from 1-4 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Figure Skating, Women’s Single Short Program

When the event happens: 7 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: On NBC from 7-11:30 p.m. and on NBCSN from 6 p.m.-9:45 p.m. CT

Who to watch: Bradie Tennell

Sport: Nordic Combined, Men’s Individual Large Hill/10km Competition and Final*

When the event happens: 4 a.m.-6:45 a.m. CT

When it airs: On NBC from 2 p.m.-4 p.m. and on NBCSN from 8:30 a.m.-9:30 a.m. and 11 a.m.-11:45 a.m. CT

Who to watch: Ben Loomis

Sport: Ice Hockey, Men’s Qualification Playoffs, Quarterfinal (Teams TBD)

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m., 6:10 a.m.-8:30 a.m., 9:10 p.m.-11:30 p.m. CT

When it airs: Airing live on NBCSN from 1:40 a.m.-4 a.m., on NBCSN from 6:10 a.m.-8:30 a.m., on USA from 6 a.m.-8:30 a.m., on CNBC from 9 p.m.-11:30 p.m. CT 

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski (If they qualify)

Sport: Short Track Speed Skating, Women’s 1000m Qualification, Women’s 3000m relay final*

When the event happens: 4 a.m.-6 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 11:45 a.m. – 1 p.m. CT

Who to watch: Lana Gehring, Jessica Smith-Kooreman

Wednesday, Feb. 21

Sport: Bobsled, Women’s Heat: 3 & 4*

When the event happens: 5:40 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT and on NBCSN from 8:30 a.m.-9:45 a.m. CT

Who to watch: Aja Evans, Seun Adigan

Sport: Cross-Country Skiing, W/M Team Sprint Free*

When the event happens: 2 a.m.-3:30 a.m. and 4 a.m.-5:20 a.m. CT

When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. CT and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:30 p.m. CT

Who to watch: Jessie Diggins

Sport: Curling, Women’s Tournament 12: SWE vs. USA

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On CNBC from 4 p.m.-7 p.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Curling, Women’s/Men’s Tie-Breaker (Teams TBD)

When the event happens: 6:05 p.m.-9 p.m. CT

When it airs: Feb. 22 on NBCSN 2:15-4:20 a.m. and 9:45 a.m.-12:45 p.m.

Who to watch: (M- Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton) (W- Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth)

Sport: Ice Hockey, Men’s Quarterfinal (Teams TBD)

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. and 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: Airing live from 1:40 a.m.-4 a.m. on NBCSN and from 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT on NBCSN and USA

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport: Ice Hockey, Women’s Bronze Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. CT

When it airs: On USA from 1:30 a.m.-4 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein

Sport: Ice Hockey, Women’s Gold Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 10:10 p.m.-1 a.m.  CT

When it airs: Live on NBCSN from 9:45 p.m.-1 a.m. CT

Who to watch: Kendall Coyne, Hilary Knight, Hannah Brandt, Dani Cameranesi, Brianna Decker, Megna Keller, Amanda Kessel, Gigi Marvin, Sidney Morin, Kelly Pannek, Alex Rigsby, Maddie Rooney, Lee Stecklein

Sport:  Speedskating, Women’s/Men’s Team Pursuit Finals*

When the event happens: 5 a.m.-7:50 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 9:45 a.m.-12:30 p.m. CT

Who to watch: Emery Lehman

Thursday, Feb. 22

Sport: Curling, Men’s Semifinal 1 (Teams TBD)

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 12:45 p.m.-3:45 p.m. and from 9 p.m.-11:30 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Figure Skating, Women’s Single Free Skating*

When the event happens: 7 p.m.-11:15 p.m. CT

When it airs: Live on NBC from 7 p.m.-11 p.m. and on NBCSN from 6 p.m.-9 p.m.

Who to watch: Bradie Tennell

Sport: Nordic Combined, Men’s Team Large Hill Competition, Men’s Team LH/4 x 5km Final* 

When the event happens: 1:30 a.m.-2:10 a.m. and 4:20 a.m.-5:20 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN between 4:20 a.m. and 6:45 a.m CT

Who to watch: Ben Loomis

Sport: Short Track Speed Skating, Women’s 1000m Final*

When the event happens: 4 a.m.-6:45 a.m.

When it airs: On NBCSN from 6:45 a.m.-9 a.m. and 11:30 p.m.- 1:15 a.m. CT. Also airing on NBC between 7 p.m. and 11 p.m. CT

Who to watch: Lana Gehring, Jessica Smith-Kooreman

Friday, Feb. 23

Sport: Biathlon, Men’s 4 x 7.5 km Relay*

When the event happens: 5:15 a.m. – 6:45 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 4 p.m. and on NBCSN from 7 p.m. to 8:30 p.m. CT

Who to watch: Leif Nordgren

Sport: Curling, Men’s Bronze Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 12:35 a.m.-3:30 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 8:30 a.m.-11:30 a.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport: Curling, Women’s Semifinal (Teams TBD)

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from from 11:30 a.m.-2:30 p.m. and again from 8:30 p.m.-11 p.m. and on CNBC from 4 p.m.-7 p.m.

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Ice Hockey, Men’s Semifinal (Teams TBD)

When the event happens: 1:40 a.m.-4 a.m. and 6:10 a.m.-8:30 a.m. CT

When it airs: Live on NBCSN from 1:15 a.m.-4 a.m. and 5:45 a.m.-8:30 a.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport:  Speedskating, Men’s 1000m*

When the event happens: 4 a.m.-5:35 a.m. CT

When it airs: On NBC between 7 p.m. and 10 p.m. and on NBCSN from 4 a.m.- 5:45 a.m.

Who to watch: Shani Davis and Mitch Whitmore

Saturday, Feb. 24

Sport:  Curling, Men’s Gold Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 12:35 a.m.-3:55 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 2 a.m.-5:30 a.m. and from 3 p.m.-5 p.m. CT

Who to watch: Tyler George, John Landsteiner, Joe Polo, John Shuster, Matt Hamilton

Sport:  Curling, Women’s Bronze Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 5:05 a.m.-8 a.m. CT

When it airs: On NBCSN from 10 a.m.-1 p.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport:  Curling, Women’s Gold Medal* (Teams TBD)

When the event happens: 6:05 p.m.-9:25 p.m. CT

When it airs: On NBCSN from 6:05 p.m.-9:30 p.m. CT

Who to watch: Cody Christensen, Aileen Geving, Tabitha Peterson, Nina Roth

Sport: Ice Hockey, Men’s Bronze Medal * (Teams TBD)

When the event happens: 6:10 a.m. CT

When it airs: On NBCSN live from 5:30 a.m.-8:30 a.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski


Sport:
 Ice Hockey, Men’s Gold Medal * (Teams TBD)

When the event happens: 10:10 p.m.-1 a.m. CT

When it airs: On NBCSN live from 9:30 p.m.-1 a.m. CT. Replay Feb. 25 on NBCSN from 5-7 a.m. CT

Who to watch: Chad Billins, Will Borgen, Jim Slater, Ryan Stoa, James Wisniewski

Sport:  Speedskating, Women’s/Men’s Mass Start*

When the event happens: 5 a.m.-7:40 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and  from 8:30 a.m.-10 a.m. on NBCSN

Who to watch: Brian Hansen

Sunday, Feb. 25

Sport: Cross-Country Skiing, Women’s 30km Mass Start Classic*

When the event happens: 12:15 a.m.-2:20 a.m. CT

When it airs: On NBC between 2 p.m. and 5 p.m. and live on NBCSN from 1 a.m. -3 a.m. CT

Who to watch: Jessie Diggins and Annie Hart

Sport: Closing Ceremony

When the event happens: 5 a.m.-7 a.m. CT

When it airs: On NBC from 7 p.m.-9:30 p.m. CT; Encore showing from 9:35 p.m. to 2 a.m.

Contact Us